تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

بیوتروریسم و اگروتروریسم در کشاورزی

  بیوتروریسم در کشاورزی عبارتست از منتشر کردن عوامل بیولوژیکی یا شیمیایی باهدف آسیب رساندن به  سلامت انسان ها و یا حیوانات و گیاهان، 

   بیوتروریسم انواع مختلفی دارد، و می تواند از طریق محیط زیست و امنیت جسمی افراد و امنیت زنجیره غذایی و کشاورزی به جامعه لطمه وارد کند . زمینه ی کشاورزی امروزه از اهداف عمده بیوتروریسم محسوب می شوند.

  بیوتروریسم عبارتست از ایجاد ترس و وحشت، با بهره گیری از عوامل مختلف بیولوژیکی. این عوامل معمولاً در طبیعت یافت می شوند، اما می توانند به فرم هایی تغییر یابند که توانایی آنها برای ایجاد بیماری افزایش یافته یا توانایی آنها برای انتشار در محیط افزایش یابد. 

  اگروتروریسم در کشاورزی بطور کلی هر عاملی که باعث تخریب اکوسیستم، کاهش بازدهی محصول دامی و گیاهی، و امنیت زنجیره غذایی را به خطر بیاندازد، اقدام اگروتروریستی به حساب می آید که این خسارات عواقب اقتصادی و اجتماعی و روانی بسیاری در آن جامعه باقی خواهد گذاشت. 

  نقش به سزا و چشمگیر کشاورزی در امنیت غذایی، تولید ناخالص ملی، صادرات و ارز آوری کشورها، آنها را بر آن داشته است که اولاً، در حفظ و رونق بخشیدن به این بخش از هیچ تلاشی فروگذاری ننموده، و ثانیاً محصولات سالم و عاری از آلودگی رابا هزینه کمتر تولید و با قیمتی مناسبتر به بازار داخلی و جهانی عرضه کنند. این امر باعث شده است که اولاً، اقتصاد برخی از کشورها تااندازه زیادی وابسته به فعالیت های کشاورزی شده، و ثانیاً، سبب بروز رقابت بین کشورها در تولید و عرضه ی برخی از تولیدات مهم و راهبردی گردد. خارج شدن یک کشور از عرصه این رقابت ها ضمن اینکه ضربه جبران ناپذیری را بر اقتصاد آن کشور وارد می کند،سود بسیار کلانی را نصیب کشورهای رقیب کرده و در نهایت استقلال کشور مذکور را مخدوش خواهد نمود. به همین دلیل کشاورزی می تواند به عنوان یک هدف بسیار مناسب و سهل الوصول مورد توجه سودجویان، و تروریست ها واقع گردد. اهمیت مزارع و باغ ها و تولیدات کشاورزی به عنوان یک هدف بالقوه در جنگ ها و نیز اقدام های تروریستی مدت زمانزیادی نیست که از سوی محافل علمی و تخصصی به صورت علنی مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، از آنجا که شرایط کشور ما همواره در معرض انواع تهدیدهای نظامی و تروریستی از سوی دشمنان بوده و خواهد بود، لذا کسب آمادگی های لازم برای شناخت به هنگام رویارویی موثر با حملات تروریستی احتمالی علیه محصولات کشاورزی در کنار سایر انواع بیوتروریسم باید در دستور کار دستگاههای متولی امنیت ملی کشور منظور شود.

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : کشاورزی ,بیوتروریسم ,کشور ,امنیت ,تروریستی ,انواع ,آنها برای ,توانایی آنها ,زنجیره غذایی ,امنیت زنجیره ,امنیت زنجیره غذایی ,
  بیوتروریسم و اگروتروریسم در کشاورزی

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 1 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر